Kodukohvikute meelespea

 1. Mõtle läbi, miks sa kodukohvikut üleüldse pead. Tee kohvikut enda võimete kohaselt, ära kuluta sisendiks rohkem raha kui sul jaksu on, sest risk jääb sinu kanda ja liiga kindlasti ei tasu selle toreda asjaga teha. Näita kodukohvikus ennast ja oma tegemisi, olgu kohvikul sinu ja su pere, miks mitte ka abiliste või naabrite nägu. Võid ju kaaluda koos naabritea aiad avada ja kodukohvikut üheskoos pidada.
 2. Sul võiks olla vahva ja eristuv kohvik, restoran või baar, mõtle läbi nii menüü ja tee prooviks samu toite endale suve jooksul. Kaalu, kas keegi sõpradest või pereliikmetest võiks sind aidata. Planeeri kõik detailideni läbi ja miks mitte lisada toredad ja haakuvaid lisategevusi– käsitöö, muusika, teise käe turg, tegevused lastele.
 3. Ole nähtav! – Selts paigaldab tänava mõlemasse otsa infoviidad ja väravalekohviku nime lahtiolekuaegadega, markeerides need  Merivälja kodukohvikute  brändiga (Sina pane väja nähtavasse kohta ajakava ja menüü).
 4. Vahetusraha – hangi kindlasti vahetusraha, nii münte kui suuremaid kupüüre
 5. Kätepesu – hoolitse, et inimestel oleks võimalus käsi pesta, sõltuvalt olukorrast varusta oma kohvik ka desoainega
 6. Tualett – sildista või lisa viidad, et inimene saaks kasutada vajadusel. Oolemas ka mõned ühiskasutatavavad ajutised tualetid, mis Merivälja kodukohvikute kaardil tähistatud.
 7. Istumine – kui kohvikut külastab ca 4 h jooksul näiteks 100 inimest ja igaüks viibib kohvikus ca pool tundi, siis võiks olla sul vähemalt ca 20 kohta kohvikus, alati võib olla ka rohkem. Kui toole nii palju pole, mõtle loovalt ja säti maha piknikutekid, matid, kaltsuvaibad vms.
 8. Hinnasildid– mõelge, et teil oleks kõikidel kaupadel hinnasildid, võiksite need enne valmis teha ja need võiksid olla ju teie kohvikuga haakuvas stiilis ning ühtsed, miks mitte kogu tervikuga– see hakkab hästi silma.
 9. Mõtle, kas tahaksid, et sul oleksid vahvad linad või lillevaasid laudadel või mõned muud kaunistused, mis loovad elegantse terviku ja meeleolu. Võib-olla riietute hoopis ise samas stiilis – põlled, peakatted vms.
 10. Kas tahaksid, et sinu kohvikus on lisaks mõnusale suminale ka tore taustamuusika, kuid kindlasti viks ja vaiksemapoolne.
 11. Mõtle läbi, kuhu saavad külastajad prügi panna mugavalt, et see ei on nähtav, kuid ei sega ega lenda minema. Ole vastutustundlik ja paku ka külalistele võimalust prügi sorteerida, tähistades arusaadavate siltidega erinevad prügikastid.
 12. Kas sul on neljajalgseid sõpru, toimeta nii, et looma-armastajad oleksid õnnelikud, aga ka need, kes loomi pelgavad, ei jätaks sinu kohvikut külastamata
 13. Mõtle, kas sinu hoovi on hea tulla jalgrattaga, loo võimalus, kuhu nad saaksid aeda panna jalgrattad, sest me propageerime jalgratastega tulemist.
 14. Katsu oma auto panna garaaži või parkida nii, et su hoovis oleks võimalikult palju ruumi. Hea kui ka aia taga on natuke ruumi parkimiseks neile, kes kaugemalt tulevad. Võib-olla õnnestub isegi naabri aeda oma auto sokutada, kes kohvikut ei pea, et sul oleks enam ruumi. Kodukohvikute kaardil on ka mõned üldkasutatavad parkimiskohad ja soovitused, kuhu võiks auto jätta.
 15. Mõtle ka plaanile B- kui vihma peaks tibutama, kas sul on kohvikuletile mõni telk või külastajate jaoks mõni varjualune. Või kui on külmem, kas sul on bleede või soojendeid
 16. Hinnastamiseskeem – mõtle läbi, kas su eesmärk on teenida kohvikult või on olulisem tegemise rõõm ja kogukonnaga tutvumine. Merivälja kodukohvikutel ei tohiks olla eesmärk suure raha teenimine, vaid kogukonna liitmine.
 17. Kutsu oma sõpru ja tuttavaid kindlasti, keda suve jooksul kohtad, räägi alati kohvikupäevast, sest suust-suhu reklaam on kõige usaldusväärsem. Jaga infot Facebookis ja saada flaierid e-postiga sõpradele, kes ei toimeta Facebookis ja keda sa ei pruugi näost-näkku kohata.
 18. Mõtle, et sul oleks piisavalt sõpru või pereliikmeid abis (kes aitab küpsetada, kes peseb kandikuid, kes koristab jooksvalt musti nõusid jne.). Samuti kaalu, kas saad toiduaineid piisavas koguses hoiustada või äkki küsid naabritelt külmkapi vms. abi. Eriti sooja ilma puhul võid kaaluda ka külmiku rentimist.
 19. Anna oma naabritele teada, et sinu hoovis on kodukohvik sel päeval.
 20. Sõbralikkus – olge kindlasti sõbralikud, kui midagi puudu tuleb või viltu veab, aga jäägem sõbralikeks, kuid püüdkem diskreetselt olukord lahendada. Olgu kõigil hea tuju.

Peale üritust ja ajal ning miks mitte enne võiksime jagada emotsioone ja kogemusi.

Merivälja kogukond lähedaseks! Mõnusasti üheskoos.