MERIVÄLJA 100 JUUBELIMEDALI TÄHENDUS

Merivälja 100 juubelimedal on loodud tähistamaks Merivälja aedlinna 100 aastapäeva. Medali loojaks on graveerimiskunstnik Viktor Kuik.

Merivälja 100 juubelimedali esimesel poolel on kunstnik kujutanud naivistlikus stiilis Merivälja kohasümbolit – Merivälja muuli koos paisklainega, taamal paistmas Tallinna siluett. Medalil kujutatakse ka inimesi muulil, kes looduse jõu- ja ilunumbrit naudivad. Loodus on inimesest alati tugevam. Seepärast tuleb ühte hoida. Seda sümboliseerivad teineteise käest kinni hoidvad inimesed.

Mereäärse elu juurde kuuluvad kajakad ning neid on Merivälja 100 juubelimedalil lausa kolm. 

Üks võtmesõnumeid, mida kajakas toob, on vabaduse ja iseseisvuse tähtsus. Nii nagu kajakas hõljub vabalt taevas, tuletab see meile meelde, et me võtaksime omaks oma vabaduse ja elaksime elu oma tingimustel. Kajakas tuletab meile meelde, et meil on võime liikuda elu tõusude ja mõõnade vahel graatsiliselt ja vastupidavalt ning kohaneda mistahes erinevates keskkondades, olgu selleks siis avaookean või sagivad linnad. Nii nagu kajakatel on terav suunataju ja nad suudavad navigeerida pikki vahemaid, tuletavad nad meile meelde, et me usaldaksime oma instinkte ja kuulaksime meie sees peituvat tarkust.  Lõpuks tuletavad kajakad meile meelde kogukonna tähtsust. Neid linde nähakse sageli suurtes karjades, kes töötavad koos, et leida toitu ja kaitsta üksteist.

Merivälja on juubelimedalil  tammelehtedega ääristatud. Tamm, ajalooliselt püha puu, sümboliseerib tugevust ja järjepidevust ning kaunistab merisele väljale antud kaunist kohanime.

Merivälja 100 juubelimedali teisel poolel eksponeerib kunstnik sümbolmärke.

Täpselt 100 aastat tagasi, samal ajal kui Merivälja rajati, sai Eesti kroonist ametlik valuuta Eesti Vabariigis. 100 krooni tähistab ka Merivälja 100 aastat.

Pirita Vapp, millel on kujutatud rõngasrist, tähistab Pirita linnaosale nime andnud Birgitta Ordu Neitsi Maarja kloostrit. Ühtlasi on rõngasrist üks iidsemaid päikese sümboleid ja viitab Pirita tuntusele suvitus- ning puhkekohana. Päikese valimine ülima headuse jõu sümboliks on põhinenud sajandeid kestnud päikese ja tule kummardamisel. Päike särab ka Merivälja kohal.

Rist on religioosses tähenduses kui uue elu , ülestõusmise ja lootuse märk. Peale religioosse tähenduse, tõlgendatakse risti ka kui 4 elemendi jagajat (maa, vesi, õhk ja tuli).
Merivälja aedlinna 100 aastast elu on alati kaunistanud õied aedades ja viljad puudel. Päike on neid aidanud võrsuda. Kaitseinglid nende õite sees on Merivälja kaitseinglid.

MERIVÄLJA 100 JUUBELIMEDALI INFO

Miks tasub meenemedal tellida?

  • Meenemedal Merivälja 100 aastapäeva tähistamiseks.
  • Koostöös Eesti parima graveerimiskunstniku Viktor Kuigiga.
  • Medal on kaunis kingitus ja väärtuslik meene ka aastate möödumisel.
  • Piiratud koguses.
  • Kullast ja hõbedast juubelimedalid valmistatakse üksnes eritellimusel Merivälja Seltsi toetajatele.

TELLI Merivälja 100 JUUBELIMEDAL

Juubelimedal messing kapslis – 50 eurot

Juubelimedal ülekullatud karbis (kokku 10 tk). Ülekullatud juubelimedalid valmistatakse üksnes eritellimusel Merivälja Seltsi toetajatele. Hind kokkuleppel.

Juubelimedal hõbe, proov 925, 22 grammi, karbis (kokku 10 tk). Hõbedast juubelimedalid valmistatakse üksnes eritellimusel Merivälja Seltsi toetajatele. Hind kokkuleppel.

VIKTOR KUIK Merivälja 100 juubelimedali autor

Viktor Kuik (sünd 1937) on ainulaadne graveerimiskunstnik, kes elab Meriväljal. See on üsna haruldane oskus ja eriala. Nüüdseks on Viktor graveerimistööd teinud 50 aastat.  Ta on teinud medaleid paljudest Eesti suurmeestest. Ta on lõiganud vaske ka kõik ligi 350 Eesti mõisa ja sadakond kirikut. Viktori kodu seinal ripub raamitud puitplaat, millele on kinnitatud vaskplaadist välja lõigatud Eesti kaart. Sellele on ta originaalpiltide järgi asukohtadele vastavalt millimeetrise täpsusega graveerinud ligi 350 Eesti mõisat ja sadakond kirikut. 20. novembril 2015 toimus Laulasmaal südamlik kohtumine, kui Arvo Pärdile andis tema auks valmistatud hõbedast medali üle Viktor Kuik.

Nüüd, Merivälja 100 aastapäeval, on tema käe alt tulnud Merivälja 100 aastapäeva tähistav meenemedal.

Viktor Kuik oma viimase raamatuga

Jüri Kutsar ja Viktor Kuik